
Az MTA Energiatudományi Kutatóközpont Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézete és a NAIK AKK együttműködésében azonosítottuk egy gyomirtószer-hatóanyag (glyphosate) sejtletapadásra gyakorolt biokémiai hatását.

A hazai kutatási együttműködésben zajló bioszenzorikai módszerfejlesztés során sikeresen igazoltuk, hogy a glyphosate gyomirtószer-hatóanyag a természetes ligandumokkal versengve kötődik az egéreredetű MC3T3-E1 preoszteoblasztikus csontsejtek sejtfelületi integrinjeihez. Szenzorikai módszer segítségével a glyphosate, a világon jelenleg legnagyobb mennyiségben forgalmazott gyomirtószer-hatóanyaga kapcsán azonosítottuk a vegyület érdekes és messzire vezető következményekkel járó sejtadhézió-befolyásoló tulajdonságát. Bemutattuk a glyphosate sejtadhéziót módosító tulajdonságait, amelyek befolyásolják az Arg-Gly-Asp (RGD) -függő integrineken keresztül bekövetkező sejtes kölcsönhatásokat. Az újonnan azonosított hatás jelentős mértékben tágítja a hatóanyaggal kapcsolatosan eddig feltárt hatástípusok körét, s egyben magyarázattal szolgálhat a hatóanyag egyes citotoxikus hatásaira. Az eredmények a rangos Nature Scientific Reports folyóirat 8. kötetében (2018. november 27.) jelentek meg.
A cikk PDF formátumban:
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A NAIK AKK közreműködésével zajló Erasmus+ „TOPPlant” (2020-1-AT01-KA202-078107) nemzetközi projekt nyitóülése 2020. november 18-án került megrendezésre. Az üléshez 4 ország (Szlovénia - Biotehniski center Naklo, Ausztria – biohelp GmbH, ipcenter.at GmbH, Horvátország - Sveuciliste u Zagrebu és Magyarország – Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ) partnerszervezeteinek képviselői mellett az Osztrák Nemzeti Iroda képviselője is csatlakozott.