
NAIK - Agrár-környezettudományi Kutatóintézet

Az intézetről
A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) intézethálózatának tagjaként működő Agrár-környezettudományi Kutatóintézet (AKK) alaptevékenysége tudományos alap- és alkalmazott kutatás a mezőgazdasági technológiák kémiai, mikrobiológiai és genetikai biztonsága terén, valamint környezettudományi oktatás. A munka kiterjed szerves mikroszennyezők és transzgenikus összetevők környezeti monitorozására, környezeti és alkalmazott mikrobiológiai, valamint mezőgazdasági ökotoxikológiai vizsgálatokra.
Az AKK jogelődje az 1880-ban alapított Országos Filoxéra Kísérleti Állomás, a magyar mezőgazdasági tárca első kutatóintézete. Környezetanalitikai és ökotoxikológiai műhelye 2003-ban az MTA Növényvédelmi Kutatóintézetében alakult, 2011-ben – környezeti mikrobiológiai osztállyal bővülve – a Központi Környezet- és Élelmiszer-tudományi Kutatóintézetben folytatta működését, s 2014-ben vált a NAIK kutatóintézetévé.
A NAIK AKK kiemelt kutatási területei
- Agrár-környezetbiztonsági kockázatok azonosítása és elemzése
- Mezőgazdasági eredetű szerves mikroszennyezők (növényvédőszer-maradékok, mikotoxinok) és transzgenikus összetevők meghatározása környezeti (felszíni és talajvíz, talaj) és biológiai mintákban
- Analitikai módszer- és műszerfejlesztés környezet- és vízszennyező vegyületek kimutatására
- Komplex vízminősítést in situ megvalósító, fluorimetrián és lézeres plazma-színképelemzésen alapuló, moduláris műszercsalád fejlesztése
- A komposzt mint „virtuális élőlény” vizsgálata genomikai, proteomikai és mikrobiológiai módszerekkel
- Különleges környezetek, takarmány- és élelmiszerminták mikroorganizmus-közösségeinek feltérképezése
- A kémiai növényvédelem és mezőgazdasági géntechnológia alkalmazásaihoz kapcsolódó ökotoxikológiai vizsgálatok
- Mezőgazdasági eredetű szerves mikroszennyezők (bio)kémiai, biológiai fő- és mellékhatás-vizsgálatai
- Géntechnológiai úton módosított (GM) növények környezetanalitikai, ökotoxikológiai és takarmányozási vizsgálatai
- Élővizekbe kerülő Bt-kukorica hatása vízi élőszervezetekre
- GM-növények és növényvédő szerek nemzetközi engedélyezési rendszereinek elemzése
- Kutatások az ökológiai mezőgazdálkodás és az agroökológia elősegítésére
Az intézet kutatási egységei
- Környezetanalitikai Osztály (osztályvezető: Dr. Mörtl Mária)
- Környezeti és Alkalmazott Mikrobiológiai Osztály (osztályvezető: Dr. Kukolya József)
- Ökotoxikológiai Osztály (osztályvezető: Dr. Takács Eszter)
A NAIK AKK jelenleg folyó nemzetközi kutatási projektjei
- EU FP7 SPICED (2013-2016)
- NATO SPS Biotox (2015-2018)
Részvétele nemzetközi szervezetekben
- International Biosafety Clearing-House Organisation (Convention on Biological Diversity)
- COST Agriculture, Biotechnology and Food Sciences Technical Committee
- European Food Safety Authority (EFSA)
- European Network of Scientists for Social and Environmental Responsibility (ENSSER)
- Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD)
Egyéb tevékenységek
- Részvétel az egyetemi oktatásban és poszt-graduális képzésben (Szent István Egyetem, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem). A NAIK AKK működteti a Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar kihelyezett Ökotoxikológiai Tanszékét (tanszékvezető: Dr. Székács András)
- Részvétel hatósági és szakértői testületekben (Géntechnológiai Eljárásokat Véleményező Bizottság, FM Növényvédelmi Bizottság, MTA Környezettudományi Elnöki Bizottság, GMO-Kerekasztal stb.)
- Hazai és nemzetközi szakfolyóiratok szerkesztőbizottságában (BioRisk, Insects, Biokontroll, Biokémia)
- A Magyar Ökotoxikológiai Társaság székhelye
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A NAIK AKK közreműködésével zajló Erasmus+ „TOPPlant” (2020-1-AT01-KA202-078107) nemzetközi projekt nyitóülése 2020. november 18-án került megrendezésre. Az üléshez 4 ország (Szlovénia - Biotehniski center Naklo, Ausztria – biohelp GmbH, ipcenter.at GmbH, Horvátország - Sveuciliste u Zagrebu és Magyarország – Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ) partnerszervezeteinek képviselői mellett az Osztrák Nemzeti Iroda képviselője is csatlakozott.