
Intézetünk elsőként vizsgálta hazánkban a különböző növényvédőszer-készítményekben megtalálható adalékanyagok (formázószerek) hatásait az aktív hatóanyagok környezeti koncentrációjára, illetve természetes vizekben történő lebomlására.

Intézetünk elsőként vizsgálta hazánkban a különböző növényvédőszer-készítményekben megtalálható adalékanyagok (formázószerek) hatásait az aktív hatóanyagok környezeti koncentrációjára, illetve természetes vizekben történő lebomlására. A biofilmek kiemelt szerepet töltenek be a vízi ökoszisztémák biogeokémiai ciklusaiban, illetve a természetes vizekben megjelenő szennyezőanyagok biodegradációjában, így két hazai felszíni víztestből származó vízmintákban vizsgáltuk az aktív hatóanyag lebomlását tiszta hatóanyag (glyphosate IPA-só), illetve formázott készítmény (Roundup Classic) formájában biofilmek jelenlétében, illetve anélkül. A formázott hatóanyag esetében a formázóanyag (polietoxilált faggyúamin) jelenléte befolyásolta a hatóanyag lebomlását és környezeti koncentrációját, továbbá jelentős eltéréseket figyeltünk meg a két felszíni víztestből származó vízminták esetében is. A biofilmek jelenléte jelentős mértékben befolyásolja az aktív hatóanyag lebomlását mindkét forma esetében, továbbá a vizsgált növényvédőszer-készítményben megtalálható formázóanyag a biofilmek algaközösségeire is jelentős mértékű toxikus hatást gyakorolt. A különböző algafajok érzékenységében szignifikáns eltéréseket tapasztaltunk, továbbá a vizsgált aktív hatóanyag képes átrendezni a biofilmek algaközösségeinek összetételét és mennyiségét. A biofilmek elektronmikroszkópos értékelése során a kezeletlen biofilmmel történő összehasonlítást követően, a kezelések hatására a biofilmet alkotó mikroorganizmusok és algák által kiválasztott sejten kívüli, nyálkás exopoliszacharid (EPS) mátrix fokozott termelődése volt megfigyelhető, amely a biofilmek esetében fokozott stresszválaszként értelmezhető. Vizsgálatainkat az MTA-ÖK Duna-kutató Intézetével együttműködésben végeztük el.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A NAIK AKK közreműködésével zajló Erasmus+ „TOPPlant” (2020-1-AT01-KA202-078107) nemzetközi projekt nyitóülése 2020. november 18-án került megrendezésre. Az üléshez 4 ország (Szlovénia - Biotehniski center Naklo, Ausztria – biohelp GmbH, ipcenter.at GmbH, Horvátország - Sveuciliste u Zagrebu és Magyarország – Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ) partnerszervezeteinek képviselői mellett az Osztrák Nemzeti Iroda képviselője is csatlakozott.