Intézetünk 2013-ban nyerte el az OTKA támogatását az „Állatgyógyászati és mezőgazdasági felületaktív anyagok mechanizmusfüggő teratogén, hormonmoduláns és egyéb toxikus hatásai” című pályázatával (azonosító: OTKA 109865).

A négyéves megvalósítási periódusban állatgyógyászatban és kémiai növényvédelemben használt hatóanyagok (szulfonsav-származékok, glyphosate, neonikoinoid-hatóanyagok) és formulált készítményeikben (pl.: Sumtrolim, Roundup Classic, Actara) alkalmazott formázó anyagok (pl.: polietoxilált faggyúamin, alkil-poliglükozid) széleskörű hatásvizsgálatait valósítottuk meg, mely kiterjedt toxikológiai, ökotoxikológiai kockázatelemzésre és analitikai módszerfejlesztésekre. A pályázat keretein belül megvalósult kísérleteink során a formulált készítmények toxicitása számottevő mértékben bizonyult nagyobbnak az aktív hatóanyaghoz képest, mely hatás köszönhető az alkalmazott felületaktív anyagok önálló, illetve a hatóanyaggal való kölcsönös hatásával. Eredményeink hangsúlyozzák az adalékanyagok engedélyezéséhez szükséges részletesebb, a hatóanyag engedélyezése esetében megkövetelt szigorúbb hatásvizsgálatok szükségét, mely nagymértékben hozzájárulna és alapjául szolgálna az elméleti és gyakorlati kutatásoknak, továbbá a hazai engedélyezési folyamatok eredményességéhez.
Az pályázat eredményeit összefoglaló tudományos közlemény (Székács A. 2017: Mechanism-related teratogenic, hormone modulant and other toxicological effects of veterinary and agricultural surfactants, Insights in Veterinary Science) az alábbi linken érhető el: link
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A NAIK AKK közreműködésével zajló Erasmus+ „TOPPlant” (2020-1-AT01-KA202-078107) nemzetközi projekt nyitóülése 2020. november 18-án került megrendezésre. Az üléshez 4 ország (Szlovénia - Biotehniski center Naklo, Ausztria – biohelp GmbH, ipcenter.at GmbH, Horvátország - Sveuciliste u Zagrebu és Magyarország – Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ) partnerszervezeteinek képviselői mellett az Osztrák Nemzeti Iroda képviselője is csatlakozott.