
A NAIK AKK és az Országos Onkológiai Intézet munkatársai közötti együttműködés új tumordiagnosztikai innovatív stratégia kidolgozásában.

Növényvédőszer-hatóanyagok és -készítmények karcinogenitásvizsgálatai révén intézetünk is közreműködött az Országos Onkológiai Intézet most zárult kutatásában rákos megbetegedések biomarkereinek azonosítására irányuló innovatív stratégia kidolgozásában rákos sejtek membránjában található szerkezeti elemek meghatározására. A vizsgálatok arra a meglepő felismerésre vezettek, hogy a szervezet védekezési mechanizmusának részeként a rákos sejtekbe infiltrálódó immunsejtek a tumoros sejtekre jellemző membránösszetevőkre specifikus antitesteket termelnek, s ezzel a tumor-mikrokörnyezetben potenciális tumorellenes és immunológiai szabályozási mechanizmust szolgálnak. (Az ábrán a tumormarkerek rákos sejtekben bekövetkező termelődésének immunhisztokémiai képe látható.) Az eredmények nemcsak rákdiagnosztikai módszer kialakítását teszik lehetővé, de az immunsejtek és a tumor közötti kétirányú szabályozási mechanizmus megismerése akár új, innovatív rákkezelési stratégia kifejlesztéséhez is elvezethet.
A munka eredményeiről a Frontiers in Immunology folyóiratban (IF: 6,716) számoltunk be. A cikk elérhetősége: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2019.00650/full
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A NAIK AKK közreműködésével zajló Erasmus+ „TOPPlant” (2020-1-AT01-KA202-078107) nemzetközi projekt nyitóülése 2020. november 18-án került megrendezésre. Az üléshez 4 ország (Szlovénia - Biotehniski center Naklo, Ausztria – biohelp GmbH, ipcenter.at GmbH, Horvátország - Sveuciliste u Zagrebu és Magyarország – Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ) partnerszervezeteinek képviselői mellett az Osztrák Nemzeti Iroda képviselője is csatlakozott.