A NAIK AKK és az MTA Energiatudományi Kutatóközpont Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézetének együttműködésében jelölésmentes optikai bioszenzort fejlesztettek a biológiai szervezetek számára idegen anyagok (xenobiotikumok) sejttoxicitásának kimutatására.

A munka eredményeiről a Journal of Hazardous Materials folyóiratban (IF: 6,434) számoltak be „Label-free optical biosensor for real-time monitoring the cytotoxicity of xenobiotics: A proof of principle study on glyphosate” címmel. A munka igazolta, hogy a bioszenzor-technológia nemcsak egyes anyagok detektálására (kémiai analitika), de sejtekre gyakorolt toxikus hatások kimutatására (toxikológia) is érzékeny módszerként alkalmazható, amit egy gyomirtószer-hatóanyag (glyphosate), kiszerelt készítménye (Roundup Classic) és a formázásához alkalmazott adalékanyag (polietoxilált faggyúamin) egérből származó, csont eredetű sejtvonalra gyakorolt hatásainak vizsgálatával mutattak be. A kísérleti eredmények módszerfejlesztési jelentőségük mellett a gyakorlat számára is fontosak, mivel igazolták, hogy a vizsgált növényvédőszer-adalékanyag jelentős sejttoxicitást mutat, s ezzel alátámasztották a formázószer alkalmazási engedélyének visszavonását.
A cikk elérhetősége: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29518655
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A NAIK AKK közreműködésével zajló Erasmus+ „TOPPlant” (2020-1-AT01-KA202-078107) nemzetközi projekt nyitóülése 2020. november 18-án került megrendezésre. Az üléshez 4 ország (Szlovénia - Biotehniski center Naklo, Ausztria – biohelp GmbH, ipcenter.at GmbH, Horvátország - Sveuciliste u Zagrebu és Magyarország – Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ) partnerszervezeteinek képviselői mellett az Osztrák Nemzeti Iroda képviselője is csatlakozott.