A NAIK AKK közreműködésével zajló Erasmus+ „ProtectLife” nemzetközi projekt negyedik konzorciumi találkozójára került sor Budapesten és Gödöllőn április 2-3-án.

A pontszerű növényvédő szeres vízszennyezések törökországi megelőzésére indított EU Erasmus+ program projektjében kétnapos konzorciumi találkozóra került sor a NAIK AKK szervezésében.
A magyar félen kívül a tanácskozáson jelen volt a projektben részt vevő lengyel Kertészeti Kutatóintézet (InHort) munkatársa, a román Mezőgazdaság- és Állatorvos-tudományi Egyetem (USAMV) munkatársa, illetve a Törökországi Központi Növényvédelmi intézet kutatói, török agráregyetemek képviselői.
A projekt elsődleges célkitűzése az, hogy eredeti ún. "legjobb kezelési eljárásokat" dolgozzon ki a pontszerű növényvédő szeres vízszennyezések megelőzésére, másodlagos célkitűzése pedig az, hogy fejlessze a mezőgazdasági technológusok ez irányú szaktudását.
A kétnapos találkozó második napján a rangos delegáció a NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézetben tett látogatást, ahol a NAIK mb. stratégiai főigazgató-helyettese, Dr. Balla István köszöntötte a vendégeket. Ez után öt szakmai előadásra került sor, melyekben a következő témákat érintették:
- a nemzetközi növényvédelmi cselekvési terv magyarországi gyakorlata,
- a növényvédőszer regisztráció és monitoring a NÉBIH rendszerében,
- veszélyes peszticidek és növényvédő szerek csomagoló anyagainak begyűjtése,
- a növényvédelmi gépek használói számára elérhető legjobb technológiák bemutatása a TOPPS projekt keretében, a fenntarthatósági kritériumokat figyelembe véve,
- szakmai előadások zárásaként Vojtela Tibor, a NAIK MGI kutatási osztályvezetője bemutatta az intézetben jelenleg futó különböző kutatási tevékenységeket.
A délelőtti szekció után a résztvevők látogatást tettek az MGI laboratóriumaiban, ahol különböző gyakorlati kutatásokba nyerhettek betekintést, többek között hiperspektrális mérések gyakorlatába, talajművelő szerszámok elemző vizsgálatába talajvályúban, szilárd biomassza kutatásokba és növényvédő gépek laboratóriumi méréseinek lehetőségeibe.
A laborlátogatások után az udvaron egy professzionális mezőgazdasági permetező drón – a DJI AGRAS MG-1S oktatási/kutatási célú bemutatójára került sor.
Udvarhelyi Csaba, a Drone Agro Kft. ügyvezetője és a DJI drónok hivatalos importőre elmondta, hogy az oktokopter négy fúvókájából a növényvédőszert nagy hatékonysággal juttatja ki, és kiválóan alkalmazható lehet a későbbiekben mind szántóföldön, mind ültetvényben.
A bemutatott drón névleges tartálytérfogata 10 liter, repülési idő kb. 12 perc és egy óra alatt 4-6 hektár berepülésére képes.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A NAIK AKK közreműködésével zajló Erasmus+ „TOPPlant” (2020-1-AT01-KA202-078107) nemzetközi projekt nyitóülése 2020. november 18-án került megrendezésre. Az üléshez 4 ország (Szlovénia - Biotehniski center Naklo, Ausztria – biohelp GmbH, ipcenter.at GmbH, Horvátország - Sveuciliste u Zagrebu és Magyarország – Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ) partnerszervezeteinek képviselői mellett az Osztrák Nemzeti Iroda képviselője is csatlakozott.