A NAIK AKK részvétele az RNS-interferencián alapuló növényvédő szerek kockázatelemzéséről az OECD által szervezett konferencián és az ottani megbeszéléseket ismertető közleményben a rangos a Frontiers in Plant Science folyóiratban.

Az OECD szervezésében nemzetközi konferenciára került sor 2019. április 10-12-én Párizsban a külső alkalmazású növényvédő szerként felhasználásra javasolt, RNS-interferencián (RNSi) alapuló, kettős szálú RNS-molekulák (dsRNS) és az ezeket tartalmazó növényvédőszer-termékek jelenlegi helyzetéről és jövőbeli szabályozásáról. A rendezvényen, melynek egyik fő célkitűzése az RNAi-alapú növényvédő szerek környezeti kockázatelemzése volt, intézetünk munkatársa is részt vett.
Az RNSi olyan, úgynevezett RNS-csendesítési biológiai folyamat, amelyben dsRNS-molekulákból képződő kis interferáló RNS-molekulák (siRNS) gátló hatást gyakorolnak az adott szervezetben zajló génexpressziós folyamtokra, s végső soron egyes fehérjék bioszintézisére. A folyamat a valódi sejtmaggal rendelkező sejtekből álló szervezetek dsRNS-tartalmú vírusok elleni védekezési mechanizmusának része, amely arra is alkalmazható, hogy a szervezetbe bevitt – megfelelő bázisszekvenciájú – dsRNS-molekulákkal megakadályozzuk bizonyos célzott fehérjék termelődését. Tekintettel az RNSi magas specifitására, a módszer szelektív kártevőirtásra is lehetőséget kínál, amelynek alkalmazását kezdetben géntechnológiai úton módosított (GM) mezőgazdasági haszonnövényekben kezdték vizsgálni, de az utóbbi időben azon technika lehetősége is felmerült, amelyben dsRNS-molekulákat – a kémiai növényvédő szerekhez hasonlóan – a kultúrnövényre permetezve alkalmaznák.
Az új technológia lehetőségének értékelésekor nemcsak a célzott növényélettani hatást szükséges felmérni, de fel kell tárni a dsRNS-molekulák környezeti sorsát, a nem célzott szervezetekre gyakorolt hatásokat, s el szükséges végezni a technológia környezetre és az emberi egészségre gyakorolt kockázatainak értékelését. Erre vállalkozott az OECD-konferencia és az azt követő szakcikk, amely – intézetünk közreműködésével – a rangos Frontiers in Plant Science folyóiratban (IF: 4,402) jelent meg.
A cikk elérhetősége: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpls.2020.00740/full
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A NAIK AKK közreműködésével zajló Erasmus+ „TOPPlant” (2020-1-AT01-KA202-078107) nemzetközi projekt nyitóülése 2020. november 18-án került megrendezésre. Az üléshez 4 ország (Szlovénia - Biotehniski center Naklo, Ausztria – biohelp GmbH, ipcenter.at GmbH, Horvátország - Sveuciliste u Zagrebu és Magyarország – Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ) partnerszervezeteinek képviselői mellett az Osztrák Nemzeti Iroda képviselője is csatlakozott.