
A NAIK AKK Környezeti és Alkalmazott Mikrobiológia Osztályán tudományos munkatársként dolgozó Tóth Ákos elnyerte a Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat.

A NAIK AKK Környezeti és Alkalmazott Mikrobiológia Osztályán tudományos munkatársként dolgozó Tóth Ákos elnyerte a Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat. Az 1997-ben a Kormány és a Magyar Tudományos Akadémia elnökének kezdeményezésére alapított rangos kutatási ösztöndíj a doktori fokozattal rendelkező fiatal kutatók támogatásáért jött létre. Az ösztöndíjakat az MTA köztestületi keretein belül szervezett, független szakmai kuratórium ítéli oda, nyilvános [pályázati rendszerben] (https://mta.hu/bolyai-osztondij).
Munkatársunk 3 évre nyerte meg a támogatást „Új, lignocellulóz-bontó baktériumok izolálása és jellemzése” című pályázatával. Tóth Ákos munkája során olyan baktériumok izolálását és vizsgálatát tervezi, amelyek a nehezen hasznosítható és több iparágban melléktermékként keletkező, nagy lignocellulóz-tartalmú növényi biomassza felhasználását segíti. A kutatási program integráns részét képezi a lignocellulóz-bontás genomikai és enzimatikai hátterének vizsgálata is, tervezett eredményei révén hatékony lignocellulóz-bontó törzsgyűjtemény alakítható ki, esetlegesen eddig nem leírt baktériumtaxonok részvételével. A kapott eredmények remélhetően számos ipari alkalmazás (talajoltás, takarmányozás, élelmiszeripari eljárások) alapja lehet.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A NAIK AKK közreműködésével zajló Erasmus+ „TOPPlant” (2020-1-AT01-KA202-078107) nemzetközi projekt nyitóülése 2020. november 18-án került megrendezésre. Az üléshez 4 ország (Szlovénia - Biotehniski center Naklo, Ausztria – biohelp GmbH, ipcenter.at GmbH, Horvátország - Sveuciliste u Zagrebu és Magyarország – Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ) partnerszervezeteinek képviselői mellett az Osztrák Nemzeti Iroda képviselője is csatlakozott.