
A NAIK AKK kiemelkedő sikerrel és nemzetközi visszhanggal zárta „Állatgyógyászati és mezőgazdasági felületaktív anyagok mechanizmusfüggő teratogén, hormonmoduláns és egyéb toxikus hatásai” című projektjét (OTKA K 109865).

(fotó: New Eastern Outlook)
Napjaink jelentős toxikológiai felismerése, hogy az egyes növényvédelmi készítményekben alkalmazott segédanyagok sajnos korántsem minden esetben tekinthetők hatás nélküli, inert összetevőknek. Ezek a vegyületek, ugyan a készítményekben alkalmazott hatóanyagok főhatásával azonos hatást valóban nem fejtenek ki, ugyanúgy okozhatnak nem várt mellékhatásokat, mint a hatóanyagok. Az intézet által 2013-ban elnyert, „Állatgyógyászati és mezőgazdasági felületaktív anyagok mechanizmusfüggő teratogén, hormonmoduláns és egyéb toxikus hatásai” című OTKA pályázat (azonosító: OTKA K 109865) – rövid futamidő-hosszabbítás után – 2017. december 31-én zárult. A projektben kiterjedt vizsgálatokban elemeztük az állatgyógyászati és növényvédelmi készítményekben használt felületaktív anyagokat, s ezek némelyikének jelentős mértékű kedvezőtlen mellékhatásait azonosítottuk. Kiemelkedő eredmény a glyphosate gyomirtószer-hatóanyag egyes készítményeiben alkalmazott polietoxilált faggyúamin (POEA) esete, melynek vizsgálatában elért eredményeink hozzájárultak ahhoz is, hogy a formázó szert az Európai Únió Tanácsa EU-szintű visszavonásra javasolta, melyet hazánk a tagországokon belül az elsők között foganatosított is. A POEA citotoxikus hatásait bemutató eredményeinket a Global Research és a New Eastern Outlook folyóiratok is kiemelték (https://journal-neo.org/2017/08/30/monsanto-it-ain-t-glyphosate-it-s-the-additives).
Vizsgálataink emellett további állatgyógyászati és növényvédőszer-készítményekben mutatta ki az adalékanyagok mellékhatásait különféle ökotoxikológiai értékelésekben, így az OECD-szabvány szerinti biotesztekben nagy vízibolha (Daphnia magna) és zebradánió (Danio rerio) indikátorszervezeteken. A munka sikerét mutatja, hogy az OTKA hivatalos értékelése a projektet maximális pontszámmal „kiváló” eredményűnek minősítette.
A hivatalos értékelés megtekinthető itt:
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
A NAIK AKK közreműködésével zajló Erasmus+ „TOPPlant” (2020-1-AT01-KA202-078107) nemzetközi projekt nyitóülése 2020. november 18-án került megrendezésre. Az üléshez 4 ország (Szlovénia - Biotehniski center Naklo, Ausztria – biohelp GmbH, ipcenter.at GmbH, Horvátország - Sveuciliste u Zagrebu és Magyarország – Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ) partnerszervezeteinek képviselői mellett az Osztrák Nemzeti Iroda képviselője is csatlakozott.